Arashiyama, Fuji, Hiroshima, Japonia, Kamakura, Kanazawa, Kawazu, Kioto, Koyasan, Lifestyle, Miyajima, Nara, Osaka, Podróże, Sakura, Tokio
Dodaj komentarz

Jak poruszać się po Japonii

Wbrew pozorom poruszanie się po Japonii jest bardzo łatwe.

  1. Lot do Japonii

Od niedawna LOT oferuje bezpośrednie połączenie między Warszawą a Tokio, z którego korzystaliśmy. Loty odbywają się samolotem Boeing 787, który jest dość komfortowy pod warunkiem, że nie jest się nazbyt wysoką osobą. Przelot zajmuje około 9 – 10 godzin, a czas można umilić sobie systemem pokładowej rozrywki (filmy, muzyka), czy serwowanymi posiłkami. Co do posiłków na pokładzie zdania są podzielone. Nam smakowały te przygotowane przez naziemną obsługę w Warszawie (m.in. łosoś z warzywami, naleśniki z serem); z kolei innym pasażerom te w drodze powrotnej – przygotowywane przez japońskich kucharzy. Na pokładzie są stewardesy mówiące w języku japońskim, co miło zaskakuje. Jak się dowiedzieliśmy loty nie są przesadnie obłożone, więc szansa podróży w dużym ścisku jest znikoma. Cena przelotu w promocji na otwarcie wynosiła ok. 1 200 zł; z wyprzedzeniem bilety można kupić obecnie za 2000 zł w obie strony za osobę.

  1. Pociągiem po Japonii

Kolej jest szybkim i najbardziej komfortowym sposobem poruszania się po Japonii. Korzystając z rozbudowanej siatki połączeń można przemieszczać się w dużych miastach między dystryktami, a także pomiędzy miastami. Pociągi są niezwykle punktualne. W czasie 2 tygodni podróży nie zdarzyło nam się choćby minutowe opóźnienie. Dalsze trasy (np. między Tokio a Kioto) obsługują pociągi Shinkansen, które rozwijają ogromne prędkości. Pociągi odchodzą bardzo często. Wagony w pociągach dzielą się na te z obowiązkową rezerwacją miejsc i bez rezerwacji. Za rezerwację trzeba słono dopłacać. Część pociągów dalekobieżnych jest dostępna jedynie z rezerwacją; jednak na tej samej trasie można znaleźć pociągi bez rezerwacji miejsc (jadą wówczas dłużej – np.  o 40 minut na trasie Tokio – Osaka).

IMG_2719IMG_2921IMG_2972

IMG_2973

  1. Podróże pociągiem – co warto wiedzieć?

Przed przyjazdem do Japonii warto wykupić tzw. JR Pass – a więc rodzaj biletu otwartego na nieograniczoną liczbę połączeń (ważny w całej Japonii lub na wybrany region kraju). Po przylocie zakupiony bilet wymienia się na książeczkę, którą należy okazać za każdym razem przekraczając bramki wejściowe do stacji. JR Pass jest ważny na określony przy zakupie czas (np. 3, 7, 14 dni). Nie można go na miejscu przedłużać, więc przed wylotem powinniśmy zaplanować przez ile dni chcemy z niego korzystać. Brak JR Pass spowoduje konieczność ponoszenia każdorazowych opłat za bilety, które są kosmicznie drogie i sięgają np. kilkuset złotych od osoby w 2 klasie na trasie Tokio – Kioto w jedną stronę.

Planowanie podróży po Japonii ułatwia strona HyperDia z rozkładami i cenami połączeń. Pomocna jest też  aplikacja na telefony komórkowe.

  1. Poruszanie się po miastach – metro, pociągi i autobusy.

W Tokio czy Osace wygodnym środkiem komunikacji jest metro.  Kartę wielokrotnego przejazdu można kupić w automacie przed bramkami i w ten sposób nie martwić się każdorazowo o zakup biletów (co jest pewnym problemem, bo np. w Tokio ceny biletów za pojedynczy przejazd mogą się różnić w zależności od ilości przejechanych stacji, o czym przekonamy się dopiero przy bramce wyjściowej). Koszt biletu jednorazowego to ok. 6 – 8 zł.

Każda stacja metra, czy kolejowa jest oznaczona zarówno w języku japońskim, jak i angielskim. Znając podstawy j. angielskiego bez problemu znajdziemy też drogę do wyjścia ze stacji, czy kupimy bilet w automacie.

Autobusy są alternatywą dla metra i kolei w mniejszych miastach. Warto kupić bilet dzienny na nieograniczoną ilość przejazdów. Jeśli nie musimy, warto unikać taksówek, które potrafią być kosmicznie drogie, a ich kierowcy nierzadko muszą być przez nas prowadzeni do celu podróży.

a1IMG_2965IMG_2918

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s