Ostatnio zamieszczone

Spotkanie z Michelinem

Na dwa dni przed galą World of Masters odnaleźliśmy w naszej skrzynce zaproszenie na event – nie wahaliśmy się ani chwili; dwie gwiazdki Michelin w jednej kuchni wystarczajaco kusiły!

W Zamku Topacz mieliśmy okazję spróbować 7-daniowego degustacyjnego menu stworzonego przez dwóch gwiazdkowych szefów kuchni – Andreę Camastra (Senses, Warszawa) oraz Andreę Berton (Ristorante Berton, Mediolan), a także Rafała Borysa, szefa kuchni w hotelowej restauracji Zamku Topacz. Wśród popisowych dań znalazły się parmezanowe „praliny” z bakłażanem, szafranowe risotto, przegrzebki, troć czy panna cotta z migdałami.

Wroclaw_Topacz_World of masters_foodie (2 of 4) Czytaj dalej

Prosto i sezonowo, czyli galette ze śliwkami

Kochani, obserwując Instagrama – widzicie nasze rytuały kulinarne. I tak co tydzień, gdy tylko jesteśmy w domu, pieczemy chleb. Taki puszysty, na zakwasie, wg. dopracowanej receptury. Wraz z gośćmi wjeżdżają też ciasta – od klasyków, jak szarlotka, po wegańskie i bezglutenowe tarty.

Zdecydowanie jesteśmy zwolennikami wykorzystywania tego, co w sezonie najlepsze i najświeższe. A jeśli jeszcze możemy coś przygotować bardzo szybko i efekt jest więcej niż zadowalający, stajemy się wierni przepisowi i możemy go powtarzać bez przerwy!

Tak było z galette. Galette ma francuskie „korzenie” i jest to rodzaj kruchego ciasta, wałkowanego na płasko, z niedbale zawijanymi krawędziami i przeróżnym nadzieniem: od słodkich do wytrawnych. Ja częściej stawiam na wersje słodkie, jesienią wykorzystuję jabłka, gruszki czy – jak w tym przypadku – węgierki.

Foodie_Tastytable_ciasto_galette_sliwki_plum (1 of 12) Czytaj dalej

Męski wypad do Włoch

Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Wenecji. Po porannym przylocie na lotnisko trafiliśmy na plac Św. Marka i do nieodległego hotelu Flora, w którym się zatrzymaliśmy.

Venice_Wenecja_Włochy_Italia (1 of 46)

Po długim spacerze weneckimi ulicami wstąpiliśmy do restauracji Anice Stellato. Po lunchu mieliśmy ambiwalentne uczucia. Obłędnie pyszne przegrzebki, świetnie dobrane wino, ale katastrofalnie przesolona pasta z omułkami. Lepszym wyborem była kawa we Florianie na pl. Św. Marka.

Venice_Wenecja_Włochy_Italia (8 of 46)Venice_Wenecja_Włochy_Italia (10 of 46)

Po kawie czekało nas dalsze zwiedzanie miasta, dużo muzyki, Opera, wystawa fotografii oraz wycieczka taksówką na wyspę Giudecca.

Venice_Wenecja_Włochy_Italia (9 of 46) Czytaj dalej

Nie wrócę do Wenecji…

Przynajmniej do kolejnego razu 😉

Z nawykami już tak jest, że łatwo wypadają nam spod kontroli; moim nałogiem podróżniczym są powroty do Wenecji – a w konsekwencji pytania znajomych – dlaczego wybieram to samo, jak wokół tyle fajnych miejsc… No właśnie – czemu?

Wjazd pociągiem do miasta robi robotę; po obu stronach okna woda, po której wydaje się jechać pociąg; drobiazg – ale szczegóły mają znaczenie.

Venice_Wenecja_Włochy_Italia (1 of 36)

W opcji z przylotem bezpośrednim, do miasta trafiamy taksówką wodną / wodnym tramwajem i jednym z pierwszych widoków są kamienice wokół Canale Grande.

Venice_Wenecja_Włochy_Italia (23 of 36)Venice_Wenecja_Włochy_Italia (24 of 36)

Hotele w Wenecji słyną ze zwalających z nóg cen. Jednak zdarzają się też takie jak Hotel Flora, który łączy w sobie wenecką atmosferę, świetne położenie i akceptowalny koszt noclegu.

Venice_Wenecja_Włochy_Italia (20 of 36)Venice_Wenecja_Włochy_Italia (8 of 36)Venice_Wenecja_Włochy_Italia (10 of 36)Venice_Wenecja_Włochy_Italia (26 of 36)Venice_Wenecja_Włochy_Italia (21 of 36)Venice_Wenecja_Włochy_Italia (9 of 36)

Czytaj dalej

Milano ti amo

Na ostatni weekend uderzyliśmy do Mediolanu. Zaledwie kilka dni temu miasto  żyło tygodniem mody; słowo żyło nie jest ani trochę na wyrost – na ulicach pojawiły się instalacje artystyczne, a pałacyki i hale przemysłowe zamieniły się w wybiegi; na ulicach obserwowaliśmy pełno przechadzających się ludzi z „branży” – modelek, stylistów, znanych z mediów influencerów i projektantów mody.

Mediolan_Milan_FashionWeek_2018_Street (19 of 20)Mediolan_Milan_FashionWeek_2018_Street (10 of 20)Mediolan_Milan_FashionWeek_2018_Street (9 of 20)Mediolan_Milan_FashionWeek_2018_Street (8 of 20)Mediolan_Milan_FashionWeek_2018_Street (1 of 20)

Czytaj dalej

2 tatrzańskie szlaki w 1 weekend

Sobota – szlak 1: Treking do schroniska nad Zielonym Stawem.

Przygodę zaczęliśmy w miejscowości Tatrzańska Łomnica, skąd trafiliśmy nad Łomnicki Staw.  To z tego miejsca rusza wagonik najbardziej spektakularnej kolejki górskiej w Tatrach; zawieszony na linach, niemal bez przęseł i wsporników, zabiera kilkunastu turystów na szczyt – Tatrzańską Łomnicę.

Tatry_Zakopane (1 of 8) Czytaj dalej

Wow Wiedeń!

Pomysł na wypad do Wiednia przyszedł niespodziewanie. Mój przyjaciel Krzysiek wysłał mi na messengerze konkretną wiadomość: „Raf – Chagall, Kirchner,  Klee,  Klimt, Matisse,  Miro,  Munch,  Picasso,  Schiele i Bacon pod jednym dachem. Dowiezione. Jedziemy!”. Nie wahałem się ani minuty, zabukowałem nam LOT i kilka dni później znaleźliśmy się w Austrii.

Heidi Horten, kolekcjonerka i autorka wystawy – w przypływie dobrego humoru kupiła kilka obrazów na aukcji. Impreza wciągnęła ją na tyle, że gromadzenie sztuki zmieniła w nawyk. W przeciwieństwie do bohatera filmu „Kolekcjoner”, postanowiła nie trzymać prac w domu, a pokazać je całemu światu; no może przesadzam – mieszkańcom Wiednia i turystom, na czym skorzystaliśmy.

Wiedeń_Vienna_Wien (8 of 32)Wiedeń_Vienna_Wien (9 of 32) Czytaj dalej